Przepompownie przydomowe

Przepompownie przydomowe

Dla użytkowników indywidualnych, małych wspólnot i firm

Firma DAMBAT Jastrzębski S.K.A. oferuje przepompownie przydomowe do ścieków i wód opadowych o szerokim zakresie stosowania. Ścieki bytowo-gospodarcza, odcieki, brudna woda, wody deszczowe etc. Grupę docelową klientów stanowią odbiorcy indywidualni, małe wspólnoty i firmy. Przepompownie przydomowe wykonujemy w dwóch wersjach. PDM jedno i dwu pompowe z pompami opuszczanymi po prowadnicach i zawieszanymi na stopie sprzęgającej. PDA z pompami wolnostojącymi na dnie ze sztywno połączonymi rurociągami. Na życzenie klientów możemy wykonać wersje specjalne według indywidualnych uzgodnień.

Co wyróżnia przepompownie przydomowe DAMBAT:

  • Zbiorniki z polietylenu o wysokiej gęstości PEHD o średnicach wewnętrznych Ø800mm i Ø1000mm oraz wysokościach od H=2,2 – 3m.
  • Piony tłoczne DN50/PE63 wykonane z materiałów odpornych na agresywne środowisko ścieków,
  • Każda pompa posiada indywidualny zawór zwrotny kulowy do ścieków (nie grzybkowy, nie klapowy czy inny…ale zawór zwrotny kulowy najlepszy do ścieków zawierających fekalia i ciała stałe),
  • Na każdym pionie tłocznym montujemy zawór odcinający (kulowy z pełnym przepływem), który umożliwia wyjęcie pompy do serwisu lub serwis zaworu zwrotnego,
  • W wersji PDM w standardzie dajemy złącze Storz z nasadą strażacką 2″ i zaworem odcinającym do awaryjnego podłączenia węża strażackiego DN50 i np. płukania rurociągu tłocznego wysokim ciśnieniem,
  • Szeroki zakres stosowanych przez nas pomp o różnym przeznaczeniu:
  • Układy sterowania od najprostszych poprzez wbudowany w pompę pływak sterujący, po zaawansowane systemy sterowania naprzemienną pracą dwóch pomp i sygnalizacją o awariach. układy niezależnie od zasilania jednofazowego 230V czy trzema fazami 400V.
  • Nasze przepompownie przydomowe przyjeżdżają do klienta kompletne, zmontowane, gotowe do pracy. Wystarczy opuścić (przykręcić) pompę i podłączyć zasilanie.

Różnice w wykonaniu przepompowni ścieków w wersji PDM i PDA:

 

Pompownia typu PDM

Profesjonalne rozwiązanie przepompowni przydomowej są zaczerpnięte z sieciowych przepompowni komunalnych. Pompa z przykręconym zaczepem opuszczana jest po dwóch nierdzewnych prowadnicach rurowych na dno przepompowni, gdzie zasprzęgla się na stopie sprzęgającej pod wpływem własnego ciężaru. Nie ma konieczności wchodzenia do zbiornika w celu opuszczania i montażu pompy. Precyzyjnie wykonane odlewy i obrobione płaszczyzny stopy i zaczepu idealnie przylegają do siebie zapewniając szczelność i prawidłowe połączenie. W naszych przepompownia PDM stosujemy wyłącznie systemy z dwoma prowadnicami dzięki czemu pompa nie obraca się podczas opuszczania. Pompa zawsze trafia idealnie na stopę sprzęgającą, nawet przy całkowicie zalanym ściekami zbiorniku przepompowni. Wyobraź sobie, że wyjąłeś pompę do wyczyszczenia lub serwisu a w tym czasie napłynęło dużo ścieków i nie widzisz gdzie masz posadowić pompę? Z dwoma prowadnicami to nie problem, bo pompa i tak osiądzie prawidłowo na stopie sprzęgającej.

W przepompowni przydomowej PDM, zawór zwrotny kulowy pozostaje zawsze w przepompowni, dzięki czemu ścieki z rurociągu tłocznego nigdy nie wracają do zbiornika. Na pionie tłocznym zawsze montujemy złącze Storz do płukania rurociągu. Rurociągi o niewielkich średnicach i małym przepływie potrafią czasami zarastać osadami i zatykać się niesionymi wraz ze ściekami: piaskiem, szmatami, chusteczkami lub innymi ciałami stałymi. Wtedy wystarczy do nasady strażackiej podłączyć wąż z wozu asenizacyjnego lub hydrantu i odkręcić zawór odcinający w przepompowni. Duże ciśnienie i przepływ potrafią szybko odetkać rurociąg i przywrócić jego funkcjonalność.

W chwili obecnej najpopularniejszymi wersjami przepompowni przydomowych PDM są: PDM8-22-1, PDM8-25-1 i PDM10-25-2, gdzie 8 i 10 oznaczają średnicę wewnętrzną zbiornika Ø800 i Ø1000mm, 22 i 25 oznaczają wysokości zbiorników 2,2 i 2,5m a numery 1 i 2 oznaczają liczbę zainstalowanych pomp.

Pompownia typu PDA

Wersja przepompowni przydomowej o prostej i trwałej konstrukcji, umożliwiającej szybki demontaż pompy wraz z kulowym zaworem zwrotnym. W przepompowni PDA, zawór odcinający jest umieszczony na górze zbiornika w celu łatwego odcięcia powrotu ścieków z rurociągu tłocznego. Dzięki szybkozłączce wyjmujemy cały pion tłoczny z pompą i zwrotnym zaworem kulowym. Nie ma konieczności wchodzenia do przepompowni, żeby odkręcić pompę albo wyczyścić zawór kulowy zwrotny. Sztywny rurociąg pozwala na stosowanie pomp do ścieków wysokociśnieniowych rzędu nawet 40-80m podnoszenia ponieważ nie zachodzi ryzyko unoszenia się pompy na stopie sprzęgającej jak to może mieć miejsce w przepompowniach PDM. Wszystkie elementy rurociągu tłocznego są wykonane z materiałów odpornych na agresywne środowisko ścieków (rurociągi PE, kształtki kolanowe PE, zwór odcinający stal nierdzewna 304).

Typowe wymiary zbiorników przepompowni PDA wynoszą: średnica wewnętrzna Ø800 i wysokości H = 2,2m, H = 2,5m i H = 2,7m, dla zbiorników o średnicy wewnętrznej Ø1000 stosujemy wysokości H = 2,5m oraz H = 3m. Inne wysokości do uzgodnienia.

Przepompownie PDA ze względu na swoją prosta budowę stanowią ciekawą alternatywę dla klientów poszukujących budżetowych rozwiązań, ale spełniających wymagania nowoczesnej przepompowni do indywidualnego zastosowania.

Opcje sterowania przepompowni przydomowych:

W zależności od potrzeby i preferencji klientów oferujemy pompy o różnych mocach, wersjach zasilania i sterowania. Nasza oferta obejmuje kilkadziesiąt rodzajów pomp zasilanych napięciem 230V z jednej fazy i 400V na trzech fazach. Załączanie pomp odbywa się albo poprzez wbudowany w nie pływak sterujący, albo poprzez zewnętrzne pływaki sterujące podłączone do specjalnych kontrolerów.  Oferujemy kontrolery M121/M131 lub profesjonalne szafy sterujących SPP z kompletem zabezpieczeń i dużymi możliwościami funkcjonalnymi np. trzy pływaki: Suchobieg, Start-Stop, Alarm. W przypadku wystąpienia warunków skrajnych następuje załączenie sygnalizacji akustyczno-optycznej zwracających uwagę użytkownika na problemy z układem przepompowni.

Każda przepompownia naszej firmy posiada konstrukcję modułową i w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów zawsze istnieje możliwość jego wymiany na nowy.

Skontaktuj się z nami

Masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu!